Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystości w Toporowie

Tradycyjnie jak co roku, w połowie kwietnia, pod pomnikiem w Toporowie, odbyły się uroczystości, tym razem już 75 rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej przez żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

Było to jedno z kluczowych działań II Wojny Światowej.  Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa – niezwykle skromna w porównaniu do lat poprzednich, ze względu na wprowadzone ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.

Trudna sytuacja wymusiła rozłożenie uroczystości w czasie i maksymalne ograniczenie ilości zgromadzonych osób. Mimo to dano wyraz pamięci o bohaterach tamtych dni. W uroczystościach, które odbyły się 17 kwietnia, wziął udział niestety tylko jeden kombatant, w bardzo sędziwym już wieku, jednakże w znakomitej formie fizycznej. Ponadto obecni byli przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Pieńsk - Burmistrz Jan Magda, przedstawiciel Urzędu Gminy i Miasta Węgliniec, w osobie Burmistrza Mariusza Wieczorka oraz Nadleśniczy Janusz Kobielski jako przedstawiciel Nadleśnictwa Ruszów.

Pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia sprzed 75 lat złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono symboliczne znicze. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

Autor: Agnieszka Piskorz

Zdjęcie: Agnieszka Piskorz