Lista aktualności Lista aktualności

Leśnictwo Cisy

Nazwa leśnictwa pochodzi prawdopodobnie od posadzonych przy starej leśniczówce (wybudowanej w roku 1826) dwóch cisów ("Bliźniaki"), które obecnie są najstarszymi rosnącymi drzewami w leśnictwie i znajdują się na liście pomników przyrody Nadleśnictwa Ruszów. Obecnie siedziba leśnictwa znajduje się w miejscowości Parowa pod nr 160.

Leśnictwo Cisy jest jednym z mniejszych leśnictw Nadleśnictwa Ruszów (odległość najdalszych granic leśnictwa wynosi 5,5 km) ale bardzo zróżnicowanym pod względem panujących warunków glebowych. Około 45 % powierzchni leśnictwa zajmują siedliska wilgotne ( BW, BMW, BMb), które przeplatają się z borami świeżymi co sprawia że mamy tutaj dużą mozaikowatość siedlisk a teren poprzecinany jest piaszczystymi morenami i naturalnymi ciekami wodnymi - dlatego też możemy tutaj podziwiać bogatą florę reprezentującą prawie wszystkie siedliska, od borów świeżych do lasów mieszanych. W suchych borach chrobotkowych spotkamy kilkanaście porostów ( np. chrobotek leśny, okółkowy, Floerkego, płucnica islandzka, bielistka sina) a także pomocnika baldaszkowego.

Na siedliskach wilgotnych, podmokłych i bagiennych występuje największa ilość gatunków roślin rozpoznanych do tej pory w leśnictwie Cisy. Tylko część z nich znajduje się na fotografiach zamieszczonych poniżej ale na wyróżnienie zasługują rośliny zagrożone wyginięciem ? owadożerne rosiczki okrągłolistna i pośrednia oraz rośliny rzadko spotykane na terenie Nadleśnictwa tj. wiciokrzew pomorski, wrzosiec bagienny, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty. 

Materiały: S.M