Lista aktualności Lista aktualności

PLANOWANE ZABIEGI AGROLOTNICZE NA TERENIE NADLEŚNICTWA RUSZÓW W 2025 ROKU

Ze względu na zagrożenie drzewostanów iglastych, spowodowane przez żerowanie strzygoni choinówki, (Panolis flammea L) na terenie Nadleśnictwa Ruszów, planowane są zabiegi z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego. 

 

Wstępnie oszacowana powierzchnia wytypowana do zabiegów wynosi 8 832,86 ha i będzie objęta ochroną przy użyciu środków:
Delfin WG, Foray 76B (biologiczne środki ochrony roślin) oraz Confirm (chemiczny środek ochrony roślin). Szacowany termin rozpoczęcia oprysków ustala się na dzień: 20.05.2025 r. Rozpoczęcie zabiegów jest w dużej mierze zależne od warunków atmosferycznych. O dokładnym terminie rozpoczęcia Nadleśnictwo będzie informować na bieżąco. Podczas wykonywanych zabiegów będzie obowiązywał okresowy zakaz wstępu do lasu.

 

  Strzygonia choinówka jest motylem pojawiającym się w drzewostanach sosnowych masowo i cykliczne. W czasie, gdy jej liczebność pozostaje na niskim poziomie, gatunek ten zachowuje się jak typowy monofag, co oznacza, że żeruje wyłącznie na jednym gatunku rośliny – na sośnie zwyczajnej. Jednak w okresach gradacji, kiedy liczba osobników gwałtownie rośnie, gąsienice zaczynają wykorzystywać również inne gatunki roślin iglastych jako źródło pokarmu. Mogą wówczas żerować na igłach sosny wejmutki, sosny czarnej, sosny górskiej, a także jałowca, jodły, daglezji, świerka i modrzewia.

Preferuje ona lasy średnich klas wieku, lecz w sytuacji niedoboru pokarmu potrafi atakować także starsze drzewa. Młode larwy początkowo żerują na korze oraz pąkach młodych pędów, głównie w górnych częściach koron drzew. Dopiero starsze stadia rozwojowe gąsienic przenoszą się na igły, gdzie zaczynają je stopniowo zjadać – najpierw nadgryzając je z boków, a później pożerając niemal w całości, aż do pochewki.

Konsekwencje występowania strzygoni choinówki w drzewostanach sosnowych to:

•Defoliacja drzew – gąsienice masowo zjadają igły, ograniczając zdolność drzew
do fotosyntezy.

•Osłabienie i zamieranie drzew – szczególnie przy wieloletnich gradacjach.

•Zwiększona podatność na inne zagrożenia – np. korniki, grzyby, susze.

•Straty gospodarcze – obniżenie jakości i wartości drewna, koszty usuwania martwych drzew.

•Zakłócenia w ekosystemie leśnym – zmiany siedliskowe i spadek bioróżnorodności.