Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Ścieżka edukacyjna "Kamienna Góra"

W miejscowości Parowa niedaleko starej leśniczówki została udostępniona ścieżka przyrodniczo-leśna "Kamienna Góra", która rozpoczyna się 400 metrów od parkingu leśnegoleżącego na początku wsi od strony zachodniej. Ścieżka znajduje się na terenie leśnictwa Cisy w oddziale 611 przy drodze wojewódzkiej nr 350 i trasie rowerowej Parowa -Jagodzin.Trasa ścieżki została wyznaczona najciekawszymi miejscami kamiennego wzgórza na którym kiedyś wydobywano kwarcyty i inne skały, które można rozpoznać przy tablicy nr 5. Główny szlak niebieski ma długość 1400 metrów i 9 tablic tematycznych, dodatkowy czerwony (300 metrów) biegnie po terenie starego nieczynnego kamieniołomu.

Ścieżka przeznaczona jest dla grup pieszych oraz turystów indywidualnych w każdym wieku do zwiedzania indywidualnie lub z pracownikiem służby leśnej. Ponieważ szlak biegnie przez tereny leśne, każdy odwiedzający znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie.

Na trasie można rozpoznać 16 gatunków drzew lasotwórczych oraz dużą ilość krzewów i krzewinek. Spotkamy tutaj (oczywiście w sezonie) kilka rzadkich i zapomnianych grzybów jadalnych a także ciekawe formy i kształty jakie mogą tworzyć drzewa.

Poznamy tutaj także budowę geologiczną wzniesienia i rozpoznamy pozostałe skały występujące na Dolnym Śląsku. Widoczne są tutaj naturalne procesy rozpadu skał, wietrzenia biologicznego i sukcesji ekologicznej. Dzieci i młodzież szkolna może zapoznać się z różnymi etapami powstawania drzewostanu, gatunkami leśnymi lub przeprowadzić lekcje przyrody w terenie.


Materiały: S.M