Web Content Display
Użytkowanie lasu
Ciągłe nasilanie się zagrożenia środowiska leśnego jest czynnikiem wyznaczającym gospodarce leśnej kierunek, w którym nadrzędnym celem jest trwałe utrzymanie lasów dla spełniania przez nie wielostronnych funkcji ekologicznych i gospodarczych. Oznacza to, że pierwszoplanowo traktowana intensyfikacja produkcji leśnej, staje się zadaniem drugoplanowym.
Z powierzchni leśnej Nadleśnictwa wyodrębniono:
1. Lasy o charakterze ochronnym, które stanowią 52% ogólnej powierzchni Nadleśnictwa i są o lasy wodochronne, glebochronne, lasy stanowiące ostoje zwierząt chronionych, lasy w II strefie uszkodzeń przemysłowych, glebowe powierzchnie wzorcowe i drzewostany nasienne wyłączone.
2. Lasy gospodarcze stanowiące 48% ogólnej powierzchni Nadleśnictwa.
Funkcją lasów o charakterze ochronnym jest spełnianie zadań ogólnospołecznych. Produkcja surowca drzewnego w tych lasach prowadzona jest w sposób zapewniający spełnienie przez nie głównej funkcji, do jakiej są one przeznaczone.
Pierwszorzędnym zadaniem jest zachowanie ochronnego charakteru lasu, przebudowa złych i słabych drzewostanów, uzyskanie i utrzymanie dobrego stanu sanitarnego lasu. Stosując rębnie zupełne gniazdowe, przerębowe, trzebieże przekształceniowe i cięcia selekcyjne i pielęgnacyjne osiągamy w/w zadania.
W trakcie prowadzenia pozyskania drewna pozostawia się drzewa dziuplaste i martwe, które umożliwiają gniazdowanie i żerowanie pożytecznego ptactwa. Pozostawienie cennych kęp drzewostanu , pojedynczych nasienników i przestoi wzbogaca krajobraz i podnosi wielofunkcyjny i ekologiczny charakter lasu.
Na obszarze stałego występowania głuszca gospodarka leśna jest podporządkowana potrzebom tego gatunku. Na tych obszarach zaprojektowano rębnię IV d jako preferencyjną, która przez możliwość odnowień naturalnych sosną stworzy w przyszłości dogodne warunki bytowania głuszca.
Wszystkie zadania stawiane gospodarce leśnej można określić jako działania zmierzające do zachowania lasów i powiększania jego zasobów.
Drewno ze sprzedaży daje środki finansowe na pokrycie kosztów z zakresu hodowli i ochrony lasu. Ilość drewna, która jest zaplanowana do pozyskania w Planie Urządzania Lasu jest taka, by powiększać zasoby drewna na pniu.
Roczny powierzchniowy rozmiar cięć wg tego planu na lata od 2015 r. do 2024 r. przedstawia się następująco:
- w użytkowaniu rębnią zupełną- 94.00 ha,
- w użytkowaniu rębnią złożoną - 30.00 ha,
- cięcia pielęgnacyjne w trzebieżach wczesnych – 187.00 ha,
- cięcia pielęgnacyjne w trzebieżach późnych - 943.00 ha
Według Planu Urządzania Lasu na lata jw. pozyskanie drewna ustalono średniorocznie w ilości nie większej niż:
- 76854m³ grubizny, w tym:
- 28 252 m³ grubizny w użytkowaniu rębnym,
- 48602 m³ grubizny w użytkowaniu przedrębnym,
Wielkość rozmiaru użytkowania na dany rok wynika z ustaleń zawartych w PUL i analizy użytkowania rębnego i przedrębnego w stosunku do etatu od początku obowiązywania PUL, przyjmując za wielkości obligatoryjne:
- w użytkowaniu rębnym - etat masowy użytków rębnych jako wielkość maksymalną,
- w użytkowaniu przedrębnym - etat powierzchniowy trzebieży.
W warunkach występującego zagrożenia lasu i związanego z tym wysokiego pozyskiwania użytków przygodnych w ramach użytkowania przedrębnego, przekraczającego etat masowy, ograniczamy odpowiednio użytkowanie rębne. W przypadku pożarów lasu i zastosowania niezamierzonych rębni zupełnych, również ograniczamy odpowiednio pozyskanie drewna w użytkowaniu rębnym.
Drewno będące przedmiotem sprzedaży pochodzi z certyfikowanych obszarów leśnych o prawidłowej gospodarce leśnej , co potwierdzają uzyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu certyfikaty: FSC o numerze RA-FM/COC-003740 i PEFC nr CSL/761/2015 UDT-CERT.