Widok zawartości stron
Hodowla lasu
Obszar nadleśnictwa, obejmuje swym zasięgiem tereny położone od miejscowości Poświętne (obręb Ruszów) do granicy państwa (obręb Polana) w linii E-W - 23 km oraz od miejscowości Gozdnica do Piasecznej (obręb Polana) w kierunku N-S - 14 km. Cały zasięg terytorialny nadleśnictwa Ruszów obejmuje 17853 ha.
- Nadleśnictwo podzielone jest na 2 obręby:
obręb Polana
obręb Ruszów
- które podzielone są na 10 leśnictw.
Obręb Ruszów:
- Leśnictwo Cisy
- Leśnictwo Jagodzin
- Leśnictwo Poświętne
- Leśnictwo Ziębina
Obręb Polana
- Leśnictwo Dębówek
- Leśnictwo Dzików
- Leśnictwo Głuszec
- Leśnictwo Modrzew
- Leśnictwo Okrąglica
- Leśnictwo Toporów
Na terenie obrębu leśnego Polana istnieją dwa drzewostany nasienne wyłączone dębowe, w wieku 154 lat, o łącznej powierzchni 11.13 ha, oraz jeden drzewostan nasienny wyłączony sosnowy w wieku 124 lat o powierzchni 12.36 ha.
Drzewostany wyłączone mają wyznaczone bloki upraw pochodnych o łącznej powierzchni 85.24 ha. Powierzchnia upraw założonych wynosi 68,04 ha, co stanowi 79,8%. Gospodarcze drzewostany nasienne obejmują powierzchnię 329,99 ha.
Istniejąca baza nasienna zaspakaja potrzeby nadleśnictwa na materiał siewny podstawowych gatunków lasotwórczych. W planach rocznych Nadleśnictwo Ruszów uwzględnia wysokość etatów rocznych i stara się realizować te wielkości, by nie kumulować zaległości .
Rokrocznie, w celu urozmaicenia drzewostanów, nadleśnictwo w latach 1997-2006 wprowadzało ok. 100 ha podsiewów świerkowych, które w sprzyjających warunkach boru wilgotnego udawały się znakomicie.
Nadleśnictwo może pochwalić się również dębowymi odnowieniami naturalnymi, które stanowią niewątpliwą ozdobę.
Ze względu na duża penetrację zwierzyny łownej, w celu ograniczenia szkód i zwiększenia udatności upraw, wprowadzane gatunki liściaste i cenne są w 100% grodzone.
Niestety, nie zawsze człowiek ma wpływ na udatność zakładanych upraw. Długotrwała susza i bardzo wysokie temperatury w 2006 roku sprawiły, że znaczna część upraw i młodników wypadła kwalifikując się do przeklasyfikowania w halizny.
Wskazania gospodarcze dotyczące hodowli lasu, obejmują wszystkie grunty, które w związku z odnowieniem wymagają melioracji agrotechnicznych, wodnych, grunty projektowane do zalesień, odnowień naturalnych i sztucznych, dolesień luk, poprawek i uzupełnień. Wskazówki gospodarcze dotyczące pielęgnacji gleby w uprawach oraz CW i CP planowane są jako zabiegi jednokrotne. W 10-leciu natomiast nadleśnictwo wykonuje te zabiegi w ilości wynikającej z potrzeb.