Web Content Display Web Content Display

Leśnictwo Cisy

Nazwa leśnictwa pochodzi prawdopodobnie od posadzonych przy starej leśniczówce (wybudowanej w roku 1826) dwóch cisów ("Bliźniaki"), które obecnie są najstarszymi rosnącymi drzewami w leśnictwie i znajdują się na liście pomników przyrody Nadleśnictwa Ruszów. Obecnie siedziba leśnictwa znajduje się w miejscowości Parowa pod nr 160.

Leśnictwo Cisy jest jednym z mniejszych leśnictw Nadleśnictwa Ruszów (odległość najdalszych granic leśnictwa wynosi 5,5 km) ale bardzo zróżnicowanym pod względem panujących warunków glebowych. Około 45 % powierzchni leśnictwa zajmują siedliska wilgotne ( BW, BMW, BMb), które przeplatają się z borami świeżymi co sprawia że mamy tutaj dużą mozaikowatość siedlisk a teren poprzecinany jest piaszczystymi morenami i naturalnymi ciekami wodnymi - dlatego też możemy tutaj podziwiać bogatą florę reprezentującą prawie wszystkie siedliska, od borów świeżych do lasów mieszanych. W suchych borach chrobotkowych spotkamy kilkanaście porostów ( np. chrobotek leśny, okółkowy, Floerkego, płucnica islandzka, bielistka sina) a także pomocnika baldaszkowego.

Na siedliskach wilgotnych, podmokłych i bagiennych występuje największa ilość gatunków roślin rozpoznanych do tej pory w leśnictwie Cisy. Tylko część z nich znajduje się na fotografiach zamieszczonych poniżej ale na wyróżnienie zasługują rośliny zagrożone wyginięciem ? owadożerne rosiczki okrągłolistna i pośrednia oraz rośliny rzadko spotykane na terenie Nadleśnictwa tj. wiciokrzew pomorski, wrzosiec bagienny, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty. 

Wędrując po terenie leśnictwa możemy spotkać także ciekawe formy i kształty jakie mogą tworzyć drzewa oraz inne osobliwości przyrodnicze.
Spośród wielu gatunków  zwierząt występujących na terenie leśnictwa najbardziej liczną gromadą są owady a na szczególną  uwagę zasługują drapieżne ważki polujące   na Torfowisku pod Parową, stawach (Zakonnik, Lipowy) oraz śródleśnych łąkach. Spośród kilkunastu gatunków ważek  występujących na terenie Nadleśnictwa kilka z nich zostały rozpoznane na torfowisku.
 

Zagospodarowanie turystyczne  w leśnictwie Cisy:

1) Piesza oznakowana ścieżka przyrodnicza Kamienna Góra 1,7 km,
2) Oznakowana zielona ścieżka rowerowa (4 km) po oddziałach 593,594,542,541 z miejscem postoju przy Jelenim Potoku,
3) ścieżka rowerowa z Parowej (oddz. 611) do Jagodzina, 2,5 km - Wszystkie trzy trasy rozpoczynają się przy drodze publicznej w oddziale 611 d.
4) Parking leśny przy drodze wojewódzkiej nr 350 na końcu miejscowości Parowa.
5) Oznakowana trasa do jazdy konnej ( 5 km) z Ruszowa do Osiecznicy.

Materiały: S.M