Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia w siedzibie Nadleśnictwa Ruszów

W dniu 18 września 2014 r. na terenie Nadleśnictwa Ruszów odbyły się ćwiczenia teoretyczne oraz praktyczne pod kryptonimem „Wrocław 2014"

Których celem było doskonalenie procedur podwyższania gotowości obronnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i nadzorowanych nadleśnictw w sytuacji wprowadzenia gotowości obronnej państwa czasu wojny, jak również doskonalenia procedur udostępniania lasów na potrzeby związane z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

W części praktycznej przeprowadzono alarmowo ewakuację z siedziby Nadleśnictwa Ruszów pracowników oraz biorących udział w/w szkoleniu nadleśniczych, przedstawicieli sąsiednich RDLP, służb mundurowych i samorządowców. Przyjęto , że w budynku biurowym powstał pożar i dwie osoby zostały w obiekcie. Przybyłe na miejsce zastępy strażaków z OSP Ruszów i Jagodzin oraz JRG PSP w Zgorzelcu miały za zadanie znalezienie i ewakuację w bezpieczne miejsce poszkodowanych osób oraz ugaszenie pożaru, a pierwszej pomocy przedlekarskiej udzielali młodzi ratownicy z ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa ze Zgorzelca.

Aby dodać trochę emocji w trakcie prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych otrzymano anonimową informację telefoniczną o podłożeniu ładunku wybuchowego. Tym razem do akcji wkroczył specjalny patrol pirotechniczny z Komendy Powiatowej Policji ze Zgorzelca. Na zakończenie ćwiczeń młodzi ratownicy zaprezentowali przy użyciu specjalistycznych pomocy oraz sprzętu kilka sytuacji związanych udzielaniem pierwszej pomocy przedlekarskiej, a dużą atrakcją dla uczestników szkolenia była możliwość spróbowania własnych sił przy fantomach pod nadzorem młodzieży.

Autor: Janusz Droś - Dodatkowe zdjęcia dostępne są pod niniejszym linkiem, natomiast film jest dostępny w serwisie Youtube.