Asset Publisher Asset Publisher

Budki w lesie

Po zakończeniu zimy ptaki naszych lasów zaczynają rozglądać się za miejscem odpowiednim do wyprowadzenia lęgów

Część z nich, grupa zwana w terminologii fachowej dziuplakami, będzie wychowywała pisklęta - jak sama ich nazwa wskazuje – w dziuplach. Dziuplaki dzielą się na dwie grupy: dziuplaki pierwotne, takie jak dzięcioły, które same wykłuwają sobie dziuple w drzewach, oraz dziuplaki wtórne, które korzystają z dziupli stworzonych przez inne gatunki. Gniazdują one również w różnego rodzaju wnękach i szczelinach bądź w budkach lęgowych.

Aby ułatwić dziuplakom wychowanie, z jak największym sukcesem, piskląt, leśnicy wywieszają na terenach leśnych budki lęgowe. Budki lęgowe mają konstrukcję umożliwiającą ich czyszczenie, które wykonywane jest raz w roku, w miesiącach zimowych, przed okresem lęgowym. Czyszczenie budek polega na usunięciu materiału organicznego (mchu, trawy, piór), nagromadzonego przez ptaki w celu zapewnienia potomstwu ciepła. Konieczne jest to ze względu na zagrażające zdrowiu piskląt pasożyty pozostałe w wyściółce. Wyściółka „spłyca” budkę, co mogłoby ułatwić penetrację budki przez drapieżniki. Zimą wymieniamy także zniszczone i spróchniałe budki na nowe.

Wywieszane budki dostosowane są dla różnych gatunków ptaków. Ze względu na wielkość wyróżnia się kilka ich rodzajów: od najmniejszych, dla takich gatunków jak muchołówka żałobna i sikora modra, do największych, odpowiednich dla puszczyka, gągoła.

Należy pamiętać, że wszystkie ptaki pełnią bardzo istotną rolę w ekosystemie leśnym są naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w ochronie lasu przed szkodliwymi owadami.

 

 

Tekst: Michał Piskorz

Zdjęcia: Adam Piskorz

 

 

Literatura: Instrukcja ochrony lasu, tom I,

Ptaki lądowe, Fieder Sauer